Műanyag nyílászárókkal javíthatunk otthonunk hőszigetelésén
Köztudott tény, hogy otthonunk megfelelő hőszigetelésével sokat spórolhatunk a fűtésszámlán, arról nem is beszélve, hogy a nyári meleg ellen is kiváló védelmet biztosít. Azonban azt kevesen tudják, hogy a legtöbb meleg az alacsony szigetelő értékkel rendelkező ablakok felületein keresztül szökik meg. Ezért kiemelten fontos a megfelelően kivitelezett ablak beépítés és az ablakok hőszigetelő képessége is.
Az otthonok megfelelő szigetelésének megléte napjainkban kiemelt fontosságú, ezért már csak olyan ablakokat és ajtókat találunk a piacon, amelyek hőszigetelt üveggel készültek. Ennek köszönhetően 1,4-nél magasabb U értékű nyílászáróval már nem is nagyon találkozhatunk. Aki nem ismeri az U értéket annak, itt megjegyezném, hogy ezzel az értékkel határozható meg egy anyag hőszigetelési képessége. Egy anyag hőszigetelő képessége annál jobb, minél alacsonyabb U értékkel rendelkezik.
Az ablak szigetelő képessége nem csak az üveg felülettől függ, jelentős hő veszteséggel számolhatunk a fa / illetve műanyag keret helytelen kialakításából is. Az ablak profiljának szélességével nő annak szigetelő képessége is. A műanyag nyílászárók terén pedig a beépített légkamrák száma is növeli a hő megtartást.
Passzív házak műanyag nyílászárókkal
Napjaink legjobb hőtartó képességgel bíró épületei a passzív házak, melyeknél a falak szigetelése kiváló, és a nyílászárók is kiváló hőtartó képességgel rendelkeznek. Persze csak akkor, ha a beépítés is precízen ment végbe. A Passzív házak esetében mindig a lehető legnagyobb beépítési mélységre törekszünk, mivel így maximalizálható az ajtók és ablakok szigetelése, ez a mélység 100mm környékére tehető. Az ilyen nyílászárók már szinte tökéletesen bent tartják a meleget. Több kamrás kialakításuknak köszönhetően az üvegfelületeken sem szökik annyira a meleg.
A légkamrák száma nem mindig irányadó a hőszigetelő képességgel. Kizárólag azok az ablakok teljesítenek jól szigetelés szempontjából, melyeknél a kamra szám növekedéssel arányosan a beépítési mélység is növekszik. A műanyag ablakok előnye a fákkal szemben az acélkeret kiváltásával is tovább növekszik. Míg a faablakoknál alkalmazott acélkeret hővezető képessége miatt romlik a szigetelő érték, addig a minőségi műanyag ablakoknál alkalmazott Internom Fix-O Round (profilba ragasztott üveg) rendszer növeli a szigetelő képességet.
Amennyiben fontos számunkra a tartós és kiváló szigetelőképességgel rendelkező nyílászáró mindenképp műanyag rendszerekben gondolkozzunk, hiszen jócskán csökkenthetjük általuk a fűtési költségeket.